Jak správně vybrat kladivo

Správná hmotnost kladiva

Důležitá pro správný výběr kladiva je i jeho hmotnost – vzhledem k tomu, že při vytahování hřebíků prakticky není žádný rozdíl mezi jednotlivými hmotnostmi, je ideálním kompromisem velikost 20 oz (570 g). Kladiva o hmotnosti 16 oz (450 g) se doporučují použit k zatloukáni hřebíků do délky 75 mm. Pro delší hřebíky je již potřeba volit vyšší hmotnost kladiva.

Systém FatMax ANTI-VIBE

Ve všech případech a zejména používáte-li kladivo delší dobu, bude pro vás nejlepší volbou model FatMax ANTI-VIBE, který díky tlumení vibrací vznikajících při úderech předchází možným poraněním.

Tesařská kladiva

Tesařská kladiva jsou ideální pro použití ve stavebnictví, na konstrukcích střech, podlah apod. Rozlišujeme dva druhy tesařských kladiv – trhací (s přímými čelistmi) a truhlářská (se zahnutými čelistmi). Trhací čelisti jsou ideální k trhani podlahových desek či starých sloupků, dřevěných konstrukci apod., zatímco zahnuté čelisti se lépe hodí na tahání hřebíků. Úderná plocha kladiv musí být zakalena na velkou tvrdost a mírně vypouklá kvůli dlouhé životnosti, zatímco její hrany musí být popuštěny na menší tvrdost kvůli prevenci vzniku odštěpků. Při výběru kladiva pečlivě kontrolujte čelisti, které musí byt temperované (nejlépe do oleje) a jejich hrany musí byt přesně ofrézované tak, aby nejen dobře zachytily hřebík, ale aby také odolaly vyvíjenému tahu. Nejlepší test kvality tesařského kladiva je vytažení hřebíku tahem za rukojeť, nikoli jeho páčením.

Tesařské kladivo

Magnetický držák hřebíků

Magnetický držák hřebíku v hlavě kladiva FatMax využijete v případě, že potřebujete umístit hřebík tam, kde si ho nemůžete přidržet druhou rukou.

Kladiva s křížovým nosem

Kladiva s křížovým nosem - lehká kladívka pro zatloukáni malých hřebíčků a cvočků. Kladiva Warrington jsou nejlehčí kladívka a jejich křížový nos se využije na začátku zatloukání hřebíčku. K zatloukání kolářských hřebíčků použijte odpovídající kladívko s dlouhou rukojeti a menší údernou plochou.

Kladiva s kulovým nosem

Kladiva s kulovým nosem – kladívka pro mechaniky. Tento typ kladiv využijí zejména technici a autoopraváři. Kulový nos se využívá k různým činnostem, ale zejména při nýtování.

Speciální kladiva

Společnost STANLEY ve svém sortimentu nabízí i řadu speciálních kladiv určených jednotlivým profesím jako jsou sádrokartonáři, zedníci apod.

Palice

Palici zvolte, potřebujete-li vést údery na sekáče, protože v tomto případě musí být úderná plocha vždy větší než plocha sekáče – v opačném případě hrozí riziko vzniku odštěpků, které by mohly odlétnout a zranit uživatele či přihlížející, a to zejména dojde-li k příliš velkému rozkování horní plochy sekáče.