SDS

Special Direct System (SDS; původně Steck, Dreh, Sitzt – vložit, otočit, držet) je systém upínání vrtacích a sekacích nástrojů v pneumatických kladivech. Vyvinula jej firma Robert Bosch.

Protože patenty pro výrobu původního a prvního systému SDS-plus vypršely, na trhu existuje široká paleta výrobků různých výrobců. Tvary a rozměry upínací části vrtáků a sekáčů jsou však pro kompatibilitu výrobci dodržovány.

Firma Bosch název SDS užívá i pro další rychloupínací systémy, jako například upnutí pilového listu na přímočarých pilách nebo tzv. multifunkčních strojích.

Existuje několik variant tohoto systému:

SDS plus
SDS plus je určen pro nižší váhové kategorie; stopka nástrojů má průměr 10 mm.


SDS-top (dnes se již nepoužívá)
SDS-top je odvozen z principu dříve vyvinutého systému SDS-plus, ale používá stopku o průměru 14 milimetrů. Upínací plocha je tak zvětšena na 212 milimetrů čtverečních. Tento systém byl určen pro nástroje kategorie 2–5 kg. SDS-top má tak lepší přenos kroutícího momentu a kladiva tohoto systému mají také větší výkon. SDS-top tak vyplnil pomyslnou mezeru pro vrtání otvorů o průměrech 14 až 32 mm. V tomto rozmezí mají kladiva SDS-plus menší možnosti a kladiva SDS-max jsou pro tyto vrtané průměry příliš těžká. Na vývoji spolupracovala společnost Hilti (ta ho označuje také jako TE-T).

SDS-max
SDS-max je určen pro nejvyšší kategorii 5 kg a výše. Stopka nástrojů má průměr 18 milimetrů.