Upozorňujeme, že u neskladových položek není aktuálně možné garantovat přesnou dobu dodání.
Děkujeme za pochopení.

SDS

Special Direct System (SDS; původně Steck, Dreh, Sitzt – vložit, otočit, držet) je systém upínání vrtacích a sekacích nástrojů v pneumatických kladivech. Vyvinula jej firma Robert Bosch.

Protože patenty pro výrobu původního a prvního systému SDS-plus vypršely, na trhu existuje široká paleta výrobků různých výrobců. Tvary a rozměry upínací části vrtáků a sekáčů jsou však pro kompatibilitu výrobci dodržovány.

Firma Bosch název SDS užívá i pro další rychloupínací systémy, jako například upnutí pilového listu na přímočarých pilách nebo tzv. multifunkčních strojích.

Existuje několik variant tohoto systému:

SDS plus
SDS plus je určen pro nižší váhové kategorie; stopka nástrojů má průměr 10 mm.


SDS-top (dnes se již nepoužívá)
SDS-top je odvozen z principu dříve vyvinutého systému SDS-plus, ale používá stopku o průměru 14 milimetrů. Upínací plocha je tak zvětšena na 212 milimetrů čtverečních. Tento systém byl určen pro nástroje kategorie 2–5 kg. SDS-top má tak lepší přenos kroutícího momentu a kladiva tohoto systému mají také větší výkon. SDS-top tak vyplnil pomyslnou mezeru pro vrtání otvorů o průměrech 14 až 32 mm. V tomto rozmezí mají kladiva SDS-plus menší možnosti a kladiva SDS-max jsou pro tyto vrtané průměry příliš těžká. Na vývoji spolupracovala společnost Hilti (ta ho označuje také jako TE-T).

SDS-max
SDS-max je určen pro nejvyšší kategorii 5 kg a výše. Stopka nástrojů má průměr 18 milimetrů.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení